Racjonalne ogrzewanie

 „Zmieniamy ciepło na dobre”!

Hasło tegorocznej odsłony kampanii edukacyjnej 20stopni.pl ,,Zmieniamy ciepło na dobre” wskazuje kierunek, w którym zmierza branża ciepłownicza. Ambitny cel, by dostarczać czyste ciepło, idzie w parze z edukacją i zmianą nawyków użytkowników ciepła. Zmieniając technologię produkcji czy przesyłu, a jednocześnie – nie marnując ciepła, możemy zmienić ciepło na dobre. Pomysłów na szybsze zmiany jest więcej.

  

 

 

 

 

 

Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. wspiera kampanię 20stopni.pl, prowadzoną od 2020 roku przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, realizując lokalne działania edukacyjne. Chcemy, aby miasto Siedlce było miejscem, gdzie możemy oddychać czystym powietrzem, a ogrzewanie jest przyjazne dla środowiska. Wytwarzając ciepło z ekologicznych źródeł i wdrażając nowoczesne technologie, dążymy do bezemisyjności do 2050 roku. Proces ten wymaga czasu, odpowiednich regulacji prawnych oraz dużych inwestycji, jednak już teraz możemy wspierać tę zmianę poprzez świadome korzystanie z ciepła.

Każdy ma swoją rolę w transformacji energetycznej

Każdy z nas ma wpływ na ogrzewanie w swoim mieszkaniu i miejscu pracy. Od świadomego wyboru ekologicznych rozwiązań po odpowiedzialne oszczędzanie energii w codziennym życiu. Nawet ciepło wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska nie będzie ekologiczne, jeśli będziemy je marnować. Z ciepła systemowego korzysta 15 milionów Polaków. Gdy wszyscy obniżymy temperaturę o jeden stopień, zużyjemy mniej ciepła a więc zużyjemy mniej paliw do jego wytworzenia, co skutkować będzie mniejszą emisją zanieczyszczeń. W efekcie, osobiście zaoszczędzimy także na rachunkach. Dlatego Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o., stawia na edukację i proponuje 20 kroków do oszczędności ciepła. Przygotowane porady w większości są niemal bezkosztowe i możliwe do wdrożenia od zaraz.

Dzięki temu przyczynimy się do lepszej przyszłości, oszczędzając sobie i planecie nie tylko groźnych substancji, ale też ton niepotrzebnie zużytego paliwa w okresie przejściowym transformacji energetycznej.

 

20 kroków do oszczędności ciepła 

 

 

 

 

 

   

W Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach Sp. z o.o. kładziemy duży nacisk na edukację i zachęcamy mieszkańców naszego miasta do zmiany sposobu użytkowania ciepła i jego oszczędzania. Jak wynika z badań, w okresie jesienno-zimowym w blisko 60 proc. polskich domów średnia temperatura wynosi 22°C lub więcej. Alergolodzy przekonują, że najkorzystniejsza dla nas temperatura wynosi ok. 20°C w ciągu dnia i ok. 18°C podczas snu. W domu czy mieszkaniu najlepiej więc ustawić ogrzewanie na poziomie 20°C, a udając się do pracy, przykręcić grzejniki do 16–18°C. Zasadę nieprzegrzewania pomieszczeń powinniśmy też wprowadzić w biurze, a wychodząc do domu, zmniejszyć temperaturę w miejscu pracy. Ważne, by niemarnowanie ciepła weszło nam w krew i stało się codziennym zwyczajem. Obniżenie temperatury już o jeden stopień to około 5–8 proc. mniejsze zużycie ciepła, a także niższe rachunki za ogrzewanie. Przykręcenie termostatu przy grzejniku obniży zużycie paliw, a tym samym zmniejszy liczbę wykorzystanych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. To znaczne oszczędności, które wpłyną na nasz domowy budżet.

 

Zrozumieć transformację

 Nowa odsłona kampanii – to także nowa strona www.20stopni.pl, na której dowiadujemy się m.in. jak się zmienia branża ciepłownicza, jak będzie wyglądać ciepłownictwo przyszłości oparte na bezemisyjnych technologiach, co to jest gospodarka obiegu zamkniętego i jakie zmiany legislacyjne są kluczowe dla transformacji sektora energetycznego.

Transformacja energetyczna wymaga nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, które zapewnią ciepło bez szkody dla środowiska. Nowe technologie umożliwią mieszkańcom miast ogrzewanie domów w sposób przyjazny dla planety. Zaangażowanie wszystkich w proces transformacji jest kluczowe – każda, nawet najmniejsza zmiana, ma znaczenie.

Na Facebooku, zarówno na profilu 20stopni, jak i na profilu Przedsiębiorstwa Energetycznego oraz stronie internetowej www.pec-siedlce.com.pl znajdziemy przykłady wspólnych działań i sposoby, jak każdy z nas może włączyć się w transformację energetyczną. Proste wskazówki pomogą obniżyć zużycie ciepła i rachunki za energię.

Lokalne działania dostawców ciepła systemowego

W akcję 20stopni czynnie włączyło się Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. zachęcając do zmiany nawyków w zakresie ogrzewania. Porady te to między innymi: odpowietrzanie kaloryferów przed sezonem grzewczym, nie zasłanianie powierzchni grzejnych zasłonami i meblami, ustawianie odpowiedniej temperatury na zdrowy sen, stosowanie regulatorów temperatur, oszczędzanie ciepłej wody, unikanie suszenia ubrań na grzejnikach i wiele innych porad. Ekspozycja plakatów w siedleckich środkach komunikacji miejskiej oraz budynkach użyteczności publicznej, dystrybucja ulotek do użytkowników ciepła systemowego czy kampania w mediach społecznościowych to tylko część działań, które spółka prowadzi w ramach akcji edukacyjnej ,,Zmieniamy ciepło na dobre”. Uczy też najmłodszych użytkowników ciepła oszczędnego gospodarowania ciepłem podczas ,,Lekcji Ciepła w Siedlcach” z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej do tego celu platformy e-lerningowej www.lekcjeciepla.pl. Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. wprowadza również warsztaty w siedleckich przedszkolach, w grupach 6 – latków. Zajęcia obejmą różnorodne formy aktywności, w tym gry i zabawy, czytanie edukacyjnej bajki ,,Czerwony Kapturek w mieście”, które przybliżą dzieciom temat ochrony zasobów i środowiska.

TAK dla czystego ciepła

Wszyscy chcemy żyć w miastach, w których można oddychać czystym powietrzem, a ogrzewanie domów i mieszkań sprzyja środowisku. To nie jest odległa przyszłość. Wykorzystajmy ten czas, by razem zadbać o rozsądne korzystanie z ciepła i zmniejszyć jego zużycie. Zacznijmy zmianę od siebie i ograniczmy temperaturę do 20 stopni – nie tylko w trakcie kampanii 20stopni.pl. Największą korzyścią będzie czystsze środowisko i zdrowi mieszkańcy miasta Siedlce.

 

 

Nie przegrzewaj – 20 stopni na zdrowie!

Ustaw termostat na 20 stopni. To dobre dla zdrowia. Gdy jesteś poza domem lub w nocy, zmniejsz temperaturę jeszcze o kilka stopni.

 

 

 

Zadbaj o szczelne okna

Sprawdź, czy w twoim domu nie ma przeciągów. Proste uszczelki w oknach i drzwiach zatrzymają ciepło wewnątrz.

 

 

 

Zamykaj drzwi, by szybciej nagrzać pomieszczenia

Zamknij też pomieszczenia, których rzadko używasz. Lepiej wykorzystać ciepło tam, gdzie przebywasz na co dzień.

 

 

 

Nie zasłaniaj kaloryfera meblami, zasłonami

Upewnij się, że zasłony i meble nie zastawiają grzejników, aby ciepło mogło się swobodnie rozprzestrzeniać w pomieszczeniu.

 

 

 

Pamiętaj o odpowietrzeniu kaloryferów

Gdy kaloryfer nie grzeje lub nie pracuje prawidłowo, to znak, że trzeba go odpowietrzyć.

 

 

 

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Ekrany odbiją ciepło od ściany i skierują je do wewnątrz, co zmniejszy straty ciepła przez ściany budynku nawet o 5 procent!

 

 

 

Wietrz krótko i intensywnie

Nie zapomnij wyłączyć wtedy ogrzewania. Powietrze w pomieszczeniu wymieni się na świeże bez nadmiernej utraty ciepła.

 

 

 

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Sprawdź, czy okna i drzwi w klatkach schodowych, piwnicach i suszarniach nie są niepotrzebnie otwarte, a grzejniki zbędne.

 

 

 

Utrzymuj niższą temperaturę podczas nieobecności w domu

Gdy wychodzisz do pracy lub wyjeżdżasz na dłużej – obniż temperaturę w domu.

 

 

 

Unikaj suszenia ubrań na kaloryferach

Zasłaniając grzejniki, zakłócasz obieg ciepła w mieszkaniu i marnujesz ciepło.

 

 

 

Zadbaj o właściwą temperaturę w łazience

W łazience zwiększ temperaturę, nawet do 24⁰C, aby nie zmarznąć po prysznicu.

 

 

 

Wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania

W ciągu dnia warto odsłonić okna – naturalne ciepło słoneczne zmniejszy zużycie ciepła.

 

 

 

Oszczędzaj ciepłą wodę

Umiarkowanie wykorzystuj ciepła wodę do celów sanitarnych. Pozwoli to uniknąć nadmiernego zużycia energii do jej podgrzania.

 

 

 

Stosuj regulatory temperatury

Reguluj temperaturę w pomieszczeniach za pomocą termostatów. 20⁰C to optymalna temperatura dla naszego zdrowia.

 

 

 

Ustaw odpowiednią temperaturę w nocy

Obniż temperaturę w nocy – lepiej się wyśpisz i zaoszczędzisz energię.

 

 

 

Oszczędzaj ciepło nie tylko w domu

Zadbaj o właściwą temperaturę nie tylko w domu, ale także w miejscu pracy.

 

 

 

Zasłoń wieczorem okna, by nie tracić ciepła

Zapobiegniesz utracie ciepła przez szyby. W ciągu dnia, odsłaniaj je, aby wpuścić do domu naturalne ciepło słoneczne.

 

 

 

Zmniejsz ogrzewanie w kuchni

W kuchni bywa gorąco, nawet bez włączonych kaloryferów. Wystarczy tu utrzymywać temperaturę 19⁰C.

 

 

 

Ubierz się ciepło

W chłodniejsze dni załóż sweter lub ciepłe skarpety zamiast podnosić temperaturę w domu.

 

 

 

Kontroluj zużycie energii

Spisuj zużycie ciepła i wydatki na energię, dzięki temu zaobserwujesz nieprawidłowości w użytkowaniu energii i je wyeliminujesz.