Lekcje ciepła

„Lekcje Ciepła w Siedlcach” to część ogólnopolskiej inicjatywy organizowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i dostawców ciepła systemowego, m.in. Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o.

Świadomość to pierwszy stopień, który dzieli nas od wielkiej zmiany w podejściu do szanowania zasobów naszej planety. Kształtujemy ją wśród dzieci, które dzięki zajęciom w szkołach i nabytej wiedzy stają się odpowiedzialnymi użytkownikami energii.

,,Lekcje ciepła” prowadzone są pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika.

Nasza tegoroczna, szósta już edycja projektu skierowana jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Materiały edukacyjne dostępne są w formie platformy e-learningowej przy wykorzystaniu książeczek edukacyjnych z serii „Czerwony Kapturek w mieście”.

Pedagodzy nauczania początkowego najlepiej znają swoich uczniów oraz ich ciekawość świata. Piękne ilustracje, wciągające ekologiczne bajki dla dzieci, ciekawe eksperymenty i doświadczenia, które przeprowadzić można za pomocą prostych rekwizytów, gry i zabawy – to tylko część zaplanowanych atrakcji. Bez wątpienia materiały przygotowane dla nauczycieli opracowane zostały tak, by urozmaicić najmłodszym tradycyjne zajęcia, ale ważniejsza od formy jest treść. To ona wprowadza maluchy w tajemniczy świat ciepła, którego nie widać gołym okiem, ale którego wszyscy potrzebujemy i z którego na co dzień korzystamy.

Na lekcjach dzieci dowiadują się, m.in., że w czasach prehistorycznych o ciepło trzeba było niezwykle dbać. Maluchy przekonają się jak trudno było samodzielnie rozniecić ogień, gdy nie znano zapałek ani zapalniczek. Dzieci dowiedzą się także, że ciepło we współczesnych mieszkaniach może nas ogrzewać wcale nie powodując smogu.

Uczniowie na zajęciach poznają, czym jest ciepło systemowe i jak powstaje. Edukują się w zakresie racjonalnego korzystania z niego i sposobów jego oszczędzania oraz dlaczego ciepło systemowe zapobiega powstawaniu niskiej emisji i smogowi.

Użyte metody i formy przekazu w prosty sposób tłumaczą kwestie produkcji i oszczędzania energii, powstawania zanieczyszczeń powietrza, a także niemarnowania zasobów i dbania o planetę.

Jesteśmy przekonani, że przygotowane materiały dostępne on-line z powodzeniem wesprą nauczycieli w prowadzeniu zajęć.

Równolegle z projektem prowadzony jest konkurs z nagrodami dla klasy/szkoły, o tematyce zgodnej z hasłem przewodnim ,, Zmieńmy nawyki, oszczędzajmy ciepło”. – Konkurs dotyczy wykonania zbiorczej pracy klasowej – stworzenia krótkiej bajki, komiksu, promujących oszczędzanie energii, technika wykonania plastyczna – płaska, plakat, format A3/A2. Tegoroczny konkurs nawiązuje do ogólnopolskiej kampanii ,,20 stopni dla klimatu”.

Zachęcamy wychowawców i dzieci z klas I-III do udziału w tegorocznym projekcie.

Regulamin konkursu

Przydatne linki:

www.lekcjeciepla.pl

www.cieplosystemowe.pl

www.20stopni.pl

W dniu 10 października 2023 roku w Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach odbyła się oficjalna prezentacja IV edycji projektu edukacyjno-ekologicznego pn. „Lekcje Ciepła w Siedlcach”. W zorganizowanym spotkaniu uczestniczyli Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik, Marzena Komar Prezes Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o.o., nauczyciele siedleckich szkół podstawowych oraz przedstawiciele mediów.

A oto fotorelacja ze spotkania.