Silniki kogeneracyjne wystartowały !!!

W dniu 19.04.2024 r. w Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach Sp. z o.o. odbyła się uroczystość oddania do użytku inwestycji ,,Kogeneracji gazowej o mocy ok. 8 MWe”. Nowa kogeneracja to jedna z największych miejskich inwestycji.

Budowa kogeneracji gazowej jest inwestycją w przyszłość Miasta Siedlce i jego mieszkańców, która sprosta wysokim wymogom z zakresu ochrony środowiska naturalnego, jakie będzie musiał spełnić sektor energetyki cieplnej w przyszłości oraz zapewni stały zysk dla PE i Miasta Siedlce. Jej koszt to prawie 41 mln zł netto. Udało się na to pozyskać duże i bardzo korzystne dofinansowanie – blisko 45 proc. wydanej kwoty to dotacja i 55 % nisko oprocentowana pożyczka.

Inwestycja przyniesie poważne zyski z produkcji prądu, które Przedsiębiorstwo przeznaczy na dotowanie cen ciepła dla mieszkańców Siedlec.

Sama premia kogeneracyjna wypłacana przez państwo przyniesie Siedlcom w najbliższych 15 latach 240 mln zł, czyli średnio rocznie około 16 mln zł! PEC będzie miał dzięki temu środki potrzebne także na dalszą modernizację sieci ciepłowniczej i jej rozbudowę.

A oto relacja z tego wydarzenia.