Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. wychodząc naprzeciw wymogom ochrony środowiska wynikających z Dyrektywy Wykonawczej Komisji Unii Europejskiej 2017/1441 z dnia 31.07.2017 r., w której ustanowiono konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów spalania w dniu 23 września 2021 r. podpisało umowę z firmą Eco Technologia Sp. z o.o. na wykonanie przedsięwzięcia pod nazwą „Konwersja kotłów typu WR 25 nr K4 i K5 zainstalowanych w Ciepłowni Centralnej w Siedlcach na kotły opalane gazem”.
Spółka do dnia 31.12.2022 r. jest zobligowana do realizacji kilku bardzo poważnych zadań modernizacyjno-rozwojowych. Dotyczy to przede wszystkim wykonania niezbędnych inwestycji z zakresu ochrony środowiska, a w szczególności dostosowanie źródeł do nowych, wielokrotnie zaostrzonych wymogów emisyjnych warunkujących możliwość wytwarzania energii w źródłach po dniu 1 stycznia 2023 r. Modernizacja wymagana do spełnienia przepisów dyrektywy IED (duże obiekty spalania) obejmowałaby zakres budowy nowych instalacji oczyszczania spalin (odpylanie, odsiarczanie i odazotowanie). Koszt tego zadania przy obecnych cenach wymagałby wydatku od 70-90 mln. złotych, co przekracza możliwości finansowe spółki. W związku z tym zaplanowano inne działanie polegające na konwersji paliwowej kotłów węglowych na gazowe. Konwersja paliwowa wymaga dużo mniejszych nakładów inwestycyjnych. Szacowany koszt to około 30 mln. zł. Po konwersji w Ciepłowni Centralnej pozostaną kotły węglowe, o łącznej mocy mniejszej niż limit 50 MW określający konieczność spełniania wymogów dyrektywy IED. Obiekty o mocy poniżej 50 MW są objęte dyrektywą MCP (średnie obiekty spalania), gdzie wymogi dotyczące emisji pyłu, dwutlenku siarki i tlenków azotu są łagodniejsze i możliwe do osiągnięcia przez przedsiębiorstwo. Oznacza to, że co najmniej do 2029 roku kotły te nie będą musiały posiadać nowych instalacji odpylania, odsiarczania i odazotowania.
Po zrealizowaniu zadania spółka będzie miała wybór paliwa do pokrycia zmiennych potrzeb cieplnych systemu ciepłowniczego. Daje to możliwość płynnego reagowania na sytuację rynkową (ceny emisji dwutlenku węgla i ceny paliw, które w ostatnim czasie biją rekordy wzrostowe). Spółka będzie mogła realizować różne warianty pracy, z częściowym wykorzystaniem elektrociepłowni i każdego ze źródeł. Pozwoli to na optymalizację pracy obiektu pod kątem ekonomicznym.
Najważniejszą przesłanką do realizacji inwestycji jest stałe podwyższanie standardów emisyjnych w obiektach energetycznych. Po wykonaniu konwersji paliwowej zostanie znacznie ograniczona moc źródła węglowego, a co za tym idzie zmniejszeniu ulegnie emisja zanieczyszczeń do powietrza. Rozwiązanie takie pozwoli na dużą redukcję emisji spalin, co zwiększa szanse na pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Przedsiębiorstwo w miesiącu lipcu złożyło wniosek do funduszu na realizacje zadania pn. „Konwersja kotłów typu WR 25 nr K4 i K5 zainstalowanych w Ciepłowni Centralnej w Siedlcach na kotły opalane gazem oraz budowa punktu redukcyjnego i sprężarek z wewnętrzną instalacją gazową”.
Realizacja przedsięwzięcia zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła dla odbiorców na terenie Miasta Siedlce, a w wymiarze ekologicznym pozwoli ograniczyć emisje substancji szkodliwych do atmosfery.