Ministerstwo Energii ogłosiło wyniki pierwszego konkursu dla klastrów energii

Data: 2018-05-23

W dniu 9 maja br. Ministerstwo Energii nagrodziło laureatów w ramach I konkursu dla klastrów energii, przyznając łącznie 33 Certyfikaty Pilotażowego Klastra Energii (na 115 zgłoszonych wniosków).


Siedlecki Klaster Energii, którego Liderem jest Miasto Siedlce, zaś jednym z członków nasze przedsiębiorstwo, uzyskał Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii za pionierskie przedsięwzięcia w sektorze energetyki rozproszonej.

Klastry energetyczne to pomysł pionierski - nie mający swojego odpowiednika w Europie. Jego zadaniem jest pobudzenie lokalnych społeczności do współdziałania i wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby. Według wstępnych założeń klaster ma współtworzyć kilka podmiotów na określonym terenie (nieprzekraczającym granic jednego powiatu), które będą wspólnie wytwarzać i gospodarować energią elektryczną. W skład klastra mogliby wchodzić mieszkańcy, przedsiębiorcy, samorząd, jednostki naukowe czy organizacje pozarządowe. Każdy z klastrów reprezentowałby koordynator. Tą funkcję może pełnić fundacja, spółdzielnia albo wybrany do tego celu członek klastra. Ich zadaniem jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.


Powrót do listy aktualności

PEC Meteo

Wyszukiwarka

Jeśli szukasz informacji w naszym serwisie skorzystaj z wyszukiwarki: